• Miewasz problemy z nieznanymi typami plików?

    Dobrze trafiłeś, pomożemy Ci je rozwiązać!

Rozszerzenie Pliku WPS

Jeżeli trafiłeś w to miejsce, to wysoce prawdopodobne jest, że masz problem z plikiem WPS. Jeżeli chcesz otworzyć plik WPS, bądź rozwiązać inny problem dotyczący tego typu pliku, zapoznaj się szczegółowo z informacjami na tej stronie.

Informacje o pliku WPS

Pełna nazwa pliku Producent Popularity
Microsoft Works Document Format Microsoft

Co to jest plik WPS?

Plik WPS jest dokumentem utworzonym za pomocą edytora tekstu Microsoft Works. Zawiera elementy dokumentu podobne do dokumentu Microsoft Word (.DOC), ale nie zawiera zaawansowanych opcji formatowania i makr, które może zawierać dokument programu Word.

Microsoft Works 9 był ostatnią wersją programu Works i oprogramowanie zostało przerwane w 2010 roku. Użytkownicy systemu Windows mogą jednak nadal otwierać pliki WPS z programem Microsoft Word lub Microsoft Publisher. Aby otworzyć pliki WPS z którymkolwiek z tych programów, w oknie dialogowym Otwórz wpisz polecenie "Word 2000" lub "Wszystkie typy plików". Można konwertować dokumenty Works do dokumentów programu Word za pomocą aplikacji "Microsoft Works 6-9 File Converter".

Wersja Microsoft Works programu macOS (wersja Mac OS X) została przerwana po wersji 4.0. Dlatego nie można otworzyć większości nowoczesnych dokumentów Works za pomocą narzędzia Works for Mac. Jednak pliki WPS można otwierać w systemie Mac OS X przy użyciu narzędzia NeoOffice w wersji 2.2 lub nowszej, w tym biblioteki "libwps".

W systemach Linux pliki WPS można otwierać za pomocą narzędzia OxygenOffice Professional lub innej wersji pakietu OpenOffice.Org zawierającego bibliotekę "libwps". Niektóre dystrybucje systemu Linux mogą zawierać program o nazwie wps2odt, który używa libwps i może konwertować pliki WPS na pliki .ODT. Pakiet o nazwie "writerperfect" może również zawierać wps2odt, jeśli dostępna jest odpowiednia wersja libwps.

Ponadto program Writer dołączony do bezpłatnego pakietu LibreOffice to inny program obsługujący pliki WPS. Jest to świetna alternatywa dla użytkowników Windows, MacOS i Linux.

Format WPS został przerwany przez firmę Microsoft w 2006 roku i został zastąpiony standardowym formatem ".DOC" programu Microsoft Word.

Jak otworzyć plik WPS?

Najczęstszy problem, który występuje w momencie gdy nie możesz otworzyć pliku WPS jest kuriozalny - brak zainstalowanej opdpowiedniej aplikacji na Twoim urządzeniu. Rozwiązanie jest badzo proste, wystarczy wybrać i zainstalować jednen (bądź kilka) program do obsługi WPS z listy którą znajdziesz na tej stornie. Po poprawnej instalacji koputer powinien sam powiązać zainstalowane przed chwilą oprogramowanie z plikiem WPS którego nie możesz otworzyć.

Programy, które otworzą plik WPS

Inne problemy z plikiem WPS

Pobrałeś i poprawnie zainstalowałeś jeden z programów a problem z plikiem WPS nadal występuje? Może być kilka przyczyn takiej sytuacji - przedstawiamy kilka powodów, które tworzą najwięcej problemy z plikami WPS:

  • plik WPS którego dotyczy problem jest uszkodzony
  • plik nie został pobrany w całości (pobierz raz jeszcze plik z tego samego źródła, bądź z załącznika wiadomości e-mail)
  • w "Rejestrrze Windows" nie istnieje odpowiednie powiązanie pliku WPS z zainstalowanym programem do jego obsługi
  • plik jest zainfekowany wirusem albo malware
  • aplikacja, która obsługuje plik WPS nie posiada odpowiednich zasobów komputera, albo nie zostały zainstalowane odpowiednie sterowniki które pozwolą programowi się uruchomić
Znajdź plik
Możliwe konwersje pliku WPS
WPS do DOCWPS do DOCXWPS do ODTWPS do PDFWPS do RTF