• Miewasz problemy z nieznanymi typami plików?

    Dobrze trafiłeś, pomożemy Ci je rozwiązać!

Rozszerzenie Pliku TEX

Jeżeli trafiłeś w to miejsce, to wysoce prawdopodobne jest, że masz problem z plikiem TEX. Jeżeli chcesz otworzyć plik TEX, bądź rozwiązać inny problem dotyczący tego typu pliku, zapoznaj się szczegółowo z informacjami na tej stronie.

Informacje o pliku TEX

Pełna nazwa pliku Producent Popularity
TeX/LaTeX Text Document Format N/A

Co to jest plik TEX?

Plik TEX jest dokumentem źródłowym przygotowanym przez LaTeX, wysokiej jakości system składu. Może zawierać tekst, symbole, wyrażenia matematyczne i grafiki. Pliki TEX są powszechnie stosowane w informatyce, inżynierii elektrycznej, statystyce, ekonomii i fizyce do składu artykułów, książek i innych publikacji.

Pliki TEX zawierają zwykły tekst w przeciwieństwie do plików .DOCX i .ODT utworzonych przez programy WYSIWYG programu Microsoft Word i LibreOffice Writer, które zawierają sformatowany tekst. Plik TEX zawiera zwykle konwencje znaczników definiujące strukturę dokumentu, taką jak litera, książka lub artykuł.

Ponieważ pliki TEX zawierają zwykły tekst, można je otworzyć dowolnym edytorem tekstowym. Jednak pliki są najczęściej używane przez programy TeXworks, LaTeX Editor, LyXMac i Texmaker.

TEX pliki LaTeX również użyć rozszerzenia .LTX.

Jak otworzyć plik TEX?

Najczęstszy problem, który występuje w momencie gdy nie możesz otworzyć pliku TEX jest kuriozalny - brak zainstalowanej opdpowiedniej aplikacji na Twoim urządzeniu. Rozwiązanie jest badzo proste, wystarczy wybrać i zainstalować jednen (bądź kilka) program do obsługi TEX z listy którą znajdziesz na tej stornie. Po poprawnej instalacji koputer powinien sam powiązać zainstalowane przed chwilą oprogramowanie z plikiem TEX którego nie możesz otworzyć.

Programy, które otworzą plik TEX

Inne problemy z plikiem TEX

Pobrałeś i poprawnie zainstalowałeś jeden z programów a problem z plikiem TEX nadal występuje? Może być kilka przyczyn takiej sytuacji - przedstawiamy kilka powodów, które tworzą najwięcej problemy z plikami TEX:

  • plik TEX którego dotyczy problem jest uszkodzony
  • plik nie został pobrany w całości (pobierz raz jeszcze plik z tego samego źródła, bądź z załącznika wiadomości e-mail)
  • w "Rejestrrze Windows" nie istnieje odpowiednie powiązanie pliku TEX z zainstalowanym programem do jego obsługi
  • plik jest zainfekowany wirusem albo malware
  • aplikacja, która obsługuje plik TEX nie posiada odpowiednich zasobów komputera, albo nie zostały zainstalowane odpowiednie sterowniki które pozwolą programowi się uruchomić
Znajdź plik