• Miewasz problemy z nieznanymi typami plików?

    Dobrze trafiłeś, pomożemy Ci je rozwiązać!

Rozszerzenie Pliku BSP

Jeżeli trafiłeś w to miejsce, to wysoce prawdopodobne jest, że masz problem z plikiem BSP. Jeżeli chcesz otworzyć plik BSP, bądź rozwiązać inny problem dotyczący tego typu pliku, zapoznaj się szczegółowo z informacjami na tej stronie.

Informacje o pliku BSP

Pełna nazwa pliku Producent Popularity
Quake 2 Map Format id Software

Co to jest plik BSP?

Plik mapy wykorzystywany przez gry opracowane z jednym z silników gry Quake. Zawiera informacje o układzie, obiekty i zasoby dla mapy poziomu. Używany przez wiele gier, w tym Quake, Quake 2, Quake 3, Half-Life, Half-Life 2, Team Fortress, Counter-Strike, Counter-Strike: Condition-Zero, Portal oraz Call of Duty: World at War.

BSP oznacza "Binarne Przestrzeń Przestrzeni", która jest techniką, która rozdziela skomplikowane wielokąty na wypukłe zestawy. Umożliwia to szybsze renderowanie map 3D. Pliki BSP składają się z "grudek", które stanowią fragmenty danych zdefiniowanych w nagłówku pliku. Należą do nich jednostki, węzły, wierzchołki, płaszczyzny, liście, widoczność, twarze i tekstury.

Mapy BSP są skompilowane w formacie binarnym. Można je skompilować z plików .MAP za pomocą takich narzędzi, jak Q3Map2 i Irrlicht. Mogą być również tworzone przy użyciu programów id Software, takich jak GtkRadiant i DarkRadiant.

Ponieważ pliki BSP są zestawiane z projektów edytora map, zazwyczaj nie są modyfikowane bezpośrednio. Niektóre dekompilatory map BSP istnieją, na przykład Q3Map2, EntSpy, Vmex i BSP2MAP, ale zazwyczaj nie dekompilują plików BSP prawidłowo.

Do silników Quake używających plików BSP należą: id Tech 1 (Doom Engine), Quake Engine (oryginalny Quake engine), id Tech 2 (Quake II Engine), id Tech 3 (używany pierwotnie do Quake III Arena) i id Tech 4 pierwotnie używany do Doom 3).

Ponieważ silnik źródła Valve pochodzi z silnika Quake, używa także plików BSP do map. Narzędzie Source Engine zostało wykorzystane do tworzenia gier, takich jak Half-Life 2 i Team Fortress 2.

Jak otworzyć plik BSP?

Najczęstszy problem, który występuje w momencie gdy nie możesz otworzyć pliku BSP jest kuriozalny - brak zainstalowanej opdpowiedniej aplikacji na Twoim urządzeniu. Rozwiązanie jest badzo proste, wystarczy wybrać i zainstalować jednen (bądź kilka) program do obsługi BSP z listy którą znajdziesz na tej stornie. Po poprawnej instalacji koputer powinien sam powiązać zainstalowane przed chwilą oprogramowanie z plikiem BSP którego nie możesz otworzyć.

Programy, które otworzą plik BSP

Inne problemy z plikiem BSP

Pobrałeś i poprawnie zainstalowałeś jeden z programów a problem z plikiem BSP nadal występuje? Może być kilka przyczyn takiej sytuacji - przedstawiamy kilka powodów, które tworzą najwięcej problemy z plikami BSP:

  • plik BSP którego dotyczy problem jest uszkodzony
  • plik nie został pobrany w całości (pobierz raz jeszcze plik z tego samego źródła, bądź z załącznika wiadomości e-mail)
  • w "Rejestrrze Windows" nie istnieje odpowiednie powiązanie pliku BSP z zainstalowanym programem do jego obsługi
  • plik jest zainfekowany wirusem albo malware
  • aplikacja, która obsługuje plik BSP nie posiada odpowiednich zasobów komputera, albo nie zostały zainstalowane odpowiednie sterowniki które pozwolą programowi się uruchomić
Znajdź plik