• Miewasz problemy z nieznanymi typami plików?

    Dobrze trafiłeś, pomożemy Ci je rozwiązać!

Rozszerzenie Pliku XPS

Jeżeli trafiłeś w to miejsce, to wysoce prawdopodobne jest, że masz problem z plikiem XPS. Jeżeli chcesz otworzyć plik XPS, bądź rozwiązać inny problem dotyczący tego typu pliku, zapoznaj się szczegółowo z informacjami na tej stronie.

Informacje o pliku XPS

Pełna nazwa pliku Producent Popularity
XML Paper Specification Format Microsoft

Co to jest plik XPS?

Plik XPS to dokument zawierający informacje o stałej stronie układu napisane w języku opisu stron XPS. Określa układ, wygląd i informacje o drukowaniu dokumentu. Plik XPS jest podobny do plików .PDF, ale zapisany w zastrzeżonym formacie XPS firmy Microsoft.

Plik XPS może służyć do przeglądania, udostępniania, zapisywania i ochrony zawartości Twojego dokumentu. Można utworzyć plik XPS przy użyciu dowolnego programu Windows, z którego można drukować. Można jednak wyświetlać, podpisywać i określać uprawnienia pliku XPS tylko przez przeglądarkę XPS Viewer. Ponadto, po zapisaniu zawartości XPS w formacie XPS, nie można już edytować pliku XPS.

XPS został zaprojektowany jako zamiennik dla formatu Enhanced Metafile (.EMF). Jest podobny do pliku .PDF, ale jest oparty na języku XML zamiast języka PostScript. Pliki XPS mogą być tworzone w systemie Windows, wybierając podczas drukowania dokumentu "Microsoft XPS Document Writer" jako drukarkę.

Pliki XPS można otwierać za pomocą przeglądarki Microsoft XPS Viewer, która jest dołączona do systemów Windows Vista, Windows 7, Windows 8 i Internet Explorer 6 lub nowszych. Jest to także część pakietu XPS Essentials Pack, który można pobrać z firmy Microsoft i używać z systemem Windows XP.

Jak otworzyć plik XPS?

Najczęstszy problem, który występuje w momencie gdy nie możesz otworzyć pliku XPS jest kuriozalny - brak zainstalowanej opdpowiedniej aplikacji na Twoim urządzeniu. Rozwiązanie jest badzo proste, wystarczy wybrać i zainstalować jednen (bądź kilka) program do obsługi XPS z listy którą znajdziesz na tej stornie. Po poprawnej instalacji koputer powinien sam powiązać zainstalowane przed chwilą oprogramowanie z plikiem XPS którego nie możesz otworzyć.

Programy, które otworzą plik XPS

Inne problemy z plikiem XPS

Pobrałeś i poprawnie zainstalowałeś jeden z programów a problem z plikiem XPS nadal występuje? Może być kilka przyczyn takiej sytuacji - przedstawiamy kilka powodów, które tworzą najwięcej problemy z plikami XPS:

  • plik XPS którego dotyczy problem jest uszkodzony
  • plik nie został pobrany w całości (pobierz raz jeszcze plik z tego samego źródła, bądź z załącznika wiadomości e-mail)
  • w "Rejestrrze Windows" nie istnieje odpowiednie powiązanie pliku XPS z zainstalowanym programem do jego obsługi
  • plik jest zainfekowany wirusem albo malware
  • aplikacja, która obsługuje plik XPS nie posiada odpowiednich zasobów komputera, albo nie zostały zainstalowane odpowiednie sterowniki które pozwolą programowi się uruchomić
Znajdź plik
Możliwe konwersje pliku XPS
XPS do OXPSXPS do DOCXPS do PDF