• Miewasz problemy z nieznanymi typami plików?

    Dobrze trafiłeś, pomożemy Ci je rozwiązać!

Rozszerzenie Pliku XMP

Jeżeli trafiłeś w to miejsce, to wysoce prawdopodobne jest, że masz problem z plikiem XMP. Jeżeli chcesz otworzyć plik XMP, bądź rozwiązać inny problem dotyczący tego typu pliku, zapoznaj się szczegółowo z informacjami na tej stronie.

Informacje o pliku XMP

Pełna nazwa pliku Producent Popularity
Adobe Extensible Metadata Platform Format Adobe Systems

Co to jest plik XMP?

Plik XMP to plik metadanych używany przez programy Adobe, takie jak Photoshop i Bridge. Zawiera on zmiany wprowadzone do pliku surowego aparatu, takiego jak plik .CR2 lub .NEF, i jest generowany automatycznie i zapisywany w tym samym katalogu, co odpowiedni plik aparatu fotograficznego. Pliki XMP zawierają różne właściwości pliku obrazu, takie jak opis, tytuł, słowa kluczowe, autor, prawa autorskie, jasność, ekspozycja, kontrast, kąt cięcia, cień, nasycenie, ostrość, odcień i temperatura.

Pliki XMP (Extensible Metadata Platform) zapisywane są w standardowym formacie zwykłego tekstu, który może być wyszukiwany przez aplikacje kompatybilne z XMP. Format został opracowany przez firmę Adobe jako narzędzie do standaryzacji metadanych w wielu typach plików, takich jak obrazy, bazy danych i dokumenty internetowe. Choć dane XMP są obsługiwane przez kilka aplikacji innych firm, jest ono głównie używane przez oprogramowanie firmy Adobe do przechowywania metadanych w przypadku plików raw.

W programie Photoshop plik XMP jest generowany automatycznie po otwarciu pliku raw kamery, wybierz ustawienia na ekranie przetwarzania pośredniego kamer i kliknij przycisk OK. Jeśli nie chcesz kłopotów z dodatkowym plikiem dla każdego z surowych plików, możesz je zapisać w formacie .DNG. Ten format umieszcza metadane XMP w samym pliku, eliminując konieczność dołączania pliku XMP.

Jeśli natrafisz na plik XMP na komputerze, najprawdopodobniej znajdziesz odpowiedni plik z kamery, np. Plik NEF lub CR2, znajdujący się w tej samej lokalizacji. Pliki XMP nie mają być otwierane ręcznie. Zamiast tego są one odwoływane przez aplikację używaną do otwierania odpowiedniego pliku. Można jednak otworzyć plik XMP w edytorze tekstowym, aby wyświetlić metadane.

Jeśli usuniesz plik XMP, utracisz wszystkie poprawki do odpowiedniego pliku.

Jak otworzyć plik XMP?

Najczęstszy problem, który występuje w momencie gdy nie możesz otworzyć pliku XMP jest kuriozalny - brak zainstalowanej opdpowiedniej aplikacji na Twoim urządzeniu. Rozwiązanie jest badzo proste, wystarczy wybrać i zainstalować jednen (bądź kilka) program do obsługi XMP z listy którą znajdziesz na tej stornie. Po poprawnej instalacji koputer powinien sam powiązać zainstalowane przed chwilą oprogramowanie z plikiem XMP którego nie możesz otworzyć.

Programy, które otworzą plik XMP

Inne problemy z plikiem XMP

Pobrałeś i poprawnie zainstalowałeś jeden z programów a problem z plikiem XMP nadal występuje? Może być kilka przyczyn takiej sytuacji - przedstawiamy kilka powodów, które tworzą najwięcej problemy z plikami XMP:

  • plik XMP którego dotyczy problem jest uszkodzony
  • plik nie został pobrany w całości (pobierz raz jeszcze plik z tego samego źródła, bądź z załącznika wiadomości e-mail)
  • w "Rejestrrze Windows" nie istnieje odpowiednie powiązanie pliku XMP z zainstalowanym programem do jego obsługi
  • plik jest zainfekowany wirusem albo malware
  • aplikacja, która obsługuje plik XMP nie posiada odpowiednich zasobów komputera, albo nie zostały zainstalowane odpowiednie sterowniki które pozwolą programowi się uruchomić
Znajdź plik