• Miewasz problemy z nieznanymi typami plików?

    Dobrze trafiłeś, pomożemy Ci je rozwiązać!

Rozszerzenie Pliku RAW

Jeżeli trafiłeś w to miejsce, to wysoce prawdopodobne jest, że masz problem z plikiem RAW. Jeżeli chcesz otworzyć plik RAW, bądź rozwiązać inny problem dotyczący tego typu pliku, zapoznaj się szczegółowo z informacjami na tej stronie.

Informacje o pliku RAW

Pełna nazwa pliku Producent Popularity
Digital Camera Photo RAW Image Format N/A

Co to jest plik RAW?

Plik RAW to obraz generowany przez aparaty cyfrowe, takie jak kamery Panasonic, Leica i Casio. Zawiera nieskompresowane, surowe dane obrazu, które można dostosować do ekspozycji i balansu bieli za pomocą oprogramowania, które obsługuje format. Pliki RAW są używane do przechowywania niezmienionych danych obrazu zapisanych przez CCD aparatu cyfrowego.

Pliki RAW są używane do tworzenia obrazów o wysokiej jakości, ponieważ format danych przechowuje z czujnika aparatu w formacie nieskompresowanym. Pliki RAW nie tracą danych, takich jak pliki JPEG, gdy są kompresowane. Jednak pliki RAW mogą być bardzo duże, ponieważ nie są kompresowane. To jest kompromis między niższej jakości, mniejszych zdjęć i wyższej jakości, większych obrazów.

Pliki RAW mogą być również tworzone przez oprogramowanie do generowania obrazów, chociaż nie jest tak powszechne.

Jak otworzyć plik RAW?

Najczęstszy problem, który występuje w momencie gdy nie możesz otworzyć pliku RAW jest kuriozalny - brak zainstalowanej opdpowiedniej aplikacji na Twoim urządzeniu. Rozwiązanie jest badzo proste, wystarczy wybrać i zainstalować jednen (bądź kilka) program do obsługi RAW z listy którą znajdziesz na tej stornie. Po poprawnej instalacji koputer powinien sam powiązać zainstalowane przed chwilą oprogramowanie z plikiem RAW którego nie możesz otworzyć.

Programy, które otworzą plik RAW

Inne problemy z plikiem RAW

Pobrałeś i poprawnie zainstalowałeś jeden z programów a problem z plikiem RAW nadal występuje? Może być kilka przyczyn takiej sytuacji - przedstawiamy kilka powodów, które tworzą najwięcej problemy z plikami RAW:

  • plik RAW którego dotyczy problem jest uszkodzony
  • plik nie został pobrany w całości (pobierz raz jeszcze plik z tego samego źródła, bądź z załącznika wiadomości e-mail)
  • w "Rejestrrze Windows" nie istnieje odpowiednie powiązanie pliku RAW z zainstalowanym programem do jego obsługi
  • plik jest zainfekowany wirusem albo malware
  • aplikacja, która obsługuje plik RAW nie posiada odpowiednich zasobów komputera, albo nie zostały zainstalowane odpowiednie sterowniki które pozwolą programowi się uruchomić
Znajdź plik
Możliwe konwersje pliku RAW
RAW do JPGRAW do BMPRAW do EPFRAW do HDRRAW do ICORAW do IMGRAW do JP2RAW do JPEGRAW do JPFRAW do PNGRAW do PSDRAW do PSDXRAW do TIFRAW do VMDK