• Miewasz problemy z nieznanymi typami plików?

    Dobrze trafiłeś, pomożemy Ci je rozwiązać!

Rozszerzenie Pliku LNK

Jeżeli trafiłeś w to miejsce, to wysoce prawdopodobne jest, że masz problem z plikiem LNK. Jeżeli chcesz otworzyć plik LNK, bądź rozwiązać inny problem dotyczący tego typu pliku, zapoznaj się szczegółowo z informacjami na tej stronie.

Informacje o pliku LNK

Pełna nazwa pliku Producent Popularity
Windows Shortcut Format Microsoft

Co to jest plik LNK?

Plik LNK to skrót lub "link" używany przez system Windows jako odwołanie do oryginalnego pliku, podobne do aliasu na platformie Macintosh. Zawiera typ docelowego skrótu, lokalizację i nazwę pliku oraz program otwierający plik docelowy i opcjonalny klawisz skrótu. Plik może zostać utworzony w systemie Windows, klikając prawym przyciskiem myszy plik i wybierając "Utwórz skrót".

Pliki LNK zazwyczaj używają tej samej ikony, co plik docelowy, ale dodaj małą strzępkę, aby wskazać, że plik wskazuje na inną lokalizację. Po dwukrotnym kliknięciu skrót działa dokładnie tak samo, jak gdyby użytkownik kliknął oryginalny plik.

Pliki LNK z skrótami do programu (plik .EXE) mogą określać atrybuty sposobu działania programu. Aby ustawić atrybuty, kliknij prawym przyciskiem myszy plik skrótów, wybierz "Właściwości" i zmień pole Cel.

Pliki LNK w systemie Windows nie pokazują rozszerzenia pliku ".Lnk" nawet wtedy, gdy nie jest zaznaczona opcja ukrywania rozszerzeń "Ukryj rozszerzenia znanych typów plików". Choć nie są zalecane, użytkownicy mogą włączyć jego wyświetlanie, edytując właściwość "NeverShowExt" w wpisie rejestru Windows "HKEY_CLASSES_ROOTlnkfile".

Więcej informacji na temat skrótów systemu Windows znajduje się w Centrum pomocy FileInfo.Com.

Zmiany w powiązaniu plików LNK mogą spowodować nieoczekiwane zmiany lub zniknięcie ikon pulpitu systemu Windows. Aby uzyskać instrukcje dotyczące sposobu naprawiania ikon systemu Windows, odwiedź Centrum pomocy.

Jak otworzyć plik LNK?

Najczęstszy problem, który występuje w momencie gdy nie możesz otworzyć pliku LNK jest kuriozalny - brak zainstalowanej opdpowiedniej aplikacji na Twoim urządzeniu. Rozwiązanie jest badzo proste, wystarczy wybrać i zainstalować jednen (bądź kilka) program do obsługi LNK z listy którą znajdziesz na tej stornie. Po poprawnej instalacji koputer powinien sam powiązać zainstalowane przed chwilą oprogramowanie z plikiem LNK którego nie możesz otworzyć.

Programy, które otworzą plik LNK

Inne problemy z plikiem LNK

Pobrałeś i poprawnie zainstalowałeś jeden z programów a problem z plikiem LNK nadal występuje? Może być kilka przyczyn takiej sytuacji - przedstawiamy kilka powodów, które tworzą najwięcej problemy z plikami LNK:

  • plik LNK którego dotyczy problem jest uszkodzony
  • plik nie został pobrany w całości (pobierz raz jeszcze plik z tego samego źródła, bądź z załącznika wiadomości e-mail)
  • w "Rejestrrze Windows" nie istnieje odpowiednie powiązanie pliku LNK z zainstalowanym programem do jego obsługi
  • plik jest zainfekowany wirusem albo malware
  • aplikacja, która obsługuje plik LNK nie posiada odpowiednich zasobów komputera, albo nie zostały zainstalowane odpowiednie sterowniki które pozwolą programowi się uruchomić
Znajdź plik