• Miewasz problemy z nieznanymi typami plików?

    Dobrze trafiłeś, pomożemy Ci je rozwiązać!

Rozszerzenie Pliku EXE

Jeżeli trafiłeś w to miejsce, to wysoce prawdopodobne jest, że masz problem z plikiem EXE. Jeżeli chcesz otworzyć plik EXE, bądź rozwiązać inny problem dotyczący tego typu pliku, zapoznaj się szczegółowo z informacjami na tej stronie.

Informacje o pliku EXE

Pełna nazwa pliku Producent Popularity
PortableApps.com Format Microsoft

Co to jest plik EXE?

Plik EXE zawiera program wykonywalny dla systemu Windows. EXE jest skrótem od "pliku wykonywalnego" i jest standardowym rozszerzeniem plików używanym przez programy Windows. Dla wielu użytkowników systemu Windows pliki EXE są synonimem programów Windows, dzięki czemu ".Exe" jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych rozszerzeń plików.

Pliki EXE zawierają binarny kod maszyny, który został skompilowany z kodu źródłowego. Kod maszyny jest zapisywany w taki sposób, że może być wykonywany bezpośrednio przez CPU komputera, a tym samym "uruchamia" program. Pliki EXE mogą również zawierać zasoby, takie jak zasoby grafiki dla GUI, ikonę programu i inne zasoby potrzebne do realizacji programu.

Na platformach innych niż Windows, takich jak macOS i Linux, pliki EXE nie są używane dla plików wykonywalnych. Na przykład MacOS używa plików .APP do uruchamiania aplikacji. Jeśli jednak chcesz uruchomić plik EXE na platformie innej niż Windows, możesz użyć maszyny wirtualnej, takiej jak Parallels Desktop lub VM VirtualBox, która umożliwia uruchomienie systemu Windows w środowisku innym niż Windows.

Setup.Exe - bardzo popularna nazwa instalatorów oprogramowania. Po otwarciu uruchamia proces instalacji.

Install.Exe - Inna popularna nazwa instalatorów oprogramowania.

cmd.Exe - program powłoki używany przez system Windows 2000 i nowsze, zastępujący powłokę COMMAND.COM.

Jak otworzyć plik EXE?

Najczęstszy problem, który występuje w momencie gdy nie możesz otworzyć pliku EXE jest kuriozalny - brak zainstalowanej opdpowiedniej aplikacji na Twoim urządzeniu. Rozwiązanie jest badzo proste, wystarczy wybrać i zainstalować jednen (bądź kilka) program do obsługi EXE z listy którą znajdziesz na tej stornie. Po poprawnej instalacji koputer powinien sam powiązać zainstalowane przed chwilą oprogramowanie z plikiem EXE którego nie możesz otworzyć.

Programy, które otworzą plik EXE

Inne problemy z plikiem EXE

Pobrałeś i poprawnie zainstalowałeś jeden z programów a problem z plikiem EXE nadal występuje? Może być kilka przyczyn takiej sytuacji - przedstawiamy kilka powodów, które tworzą najwięcej problemy z plikami EXE:

  • plik EXE którego dotyczy problem jest uszkodzony
  • plik nie został pobrany w całości (pobierz raz jeszcze plik z tego samego źródła, bądź z załącznika wiadomości e-mail)
  • w "Rejestrrze Windows" nie istnieje odpowiednie powiązanie pliku EXE z zainstalowanym programem do jego obsługi
  • plik jest zainfekowany wirusem albo malware
  • aplikacja, która obsługuje plik EXE nie posiada odpowiednich zasobów komputera, albo nie zostały zainstalowane odpowiednie sterowniki które pozwolą programowi się uruchomić
Znajdź plik
Możliwe konwersje pliku EXE
EXE do RAREXE do 7Z