• Miewasz problemy z nieznanymi typami plików?

    Dobrze trafiłeś, pomożemy Ci je rozwiązać!

Rozszerzenie Pliku CEL

Jeżeli trafiłeś w to miejsce, to wysoce prawdopodobne jest, że masz problem z plikiem CEL. Jeżeli chcesz otworzyć plik CEL, bądź rozwiązać inny problem dotyczący tego typu pliku, zapoznaj się szczegółowo z informacjami na tej stronie.

Informacje o pliku CEL

Pełna nazwa pliku Producent Popularity
Lumena CEL Bitmap Image Format Affymetrix

Co to jest plik CEL?

Plik CEL jest plikiem danych utworzonym za pomocą oprogramowania do analizy obrazu microarray firmy Affymetrix. Zawiera on dane pochodzące z "sond" na Affeneetrix GeneChip i może przechowywać tysiące punktów danych, co może mieć duży rozmiar pliku. Pliki CEL mogą być przetwarzane algorytmami oprogramowania i wizualizowane na siatce 2D jako część ogólnego eksperymentu z genomem.

Affymetrix GeneChip to biologiczny chip zawierający mikromacierz, ważny dla jednego eksperymentu. Aby utworzyć te żetony, szkiełko lub zrzut krzemowy jest wyryte na sondach, które informują poziomy ekspresji (intensywności) jako wartości dopasowania (PM) i niedopasowania (MM), w oparciu o to, czy są komplementarne do oryginalnej próbki DNA. Wartości te mogą być wykorzystane do badania zmian DNA, zwanych polimorfizmami pojedynczych nukleotydów (SNP), które są wykorzystywane w badaniach nad ludzkimi i chorobami zwierząt.

Format pliku CEL ma wiele wersji, które używają różnych formatów. Na przykład wersja 3 używa formatowania tekstu ASCII, podczas gdy wersja 4 używa formatu binarnego.

Pliki CEL wymagają odpowiedniego pliku .CDF, który jest słownikiem danych surowego poziomu sondy przechowywanych w pliku CEL. MATLAB posiada wbudowaną funkcję o nazwie affyread, która może być użyta do odczytywania plików CEL w wersji systemu Windows.

Jak otworzyć plik CEL?

Najczęstszy problem, który występuje w momencie gdy nie możesz otworzyć pliku CEL jest kuriozalny - brak zainstalowanej opdpowiedniej aplikacji na Twoim urządzeniu. Rozwiązanie jest badzo proste, wystarczy wybrać i zainstalować jednen (bądź kilka) program do obsługi CEL z listy którą znajdziesz na tej stornie. Po poprawnej instalacji koputer powinien sam powiązać zainstalowane przed chwilą oprogramowanie z plikiem CEL którego nie możesz otworzyć.

Programy, które otworzą plik CEL

Inne problemy z plikiem CEL

Pobrałeś i poprawnie zainstalowałeś jeden z programów a problem z plikiem CEL nadal występuje? Może być kilka przyczyn takiej sytuacji - przedstawiamy kilka powodów, które tworzą najwięcej problemy z plikami CEL:

  • plik CEL którego dotyczy problem jest uszkodzony
  • plik nie został pobrany w całości (pobierz raz jeszcze plik z tego samego źródła, bądź z załącznika wiadomości e-mail)
  • w "Rejestrrze Windows" nie istnieje odpowiednie powiązanie pliku CEL z zainstalowanym programem do jego obsługi
  • plik jest zainfekowany wirusem albo malware
  • aplikacja, która obsługuje plik CEL nie posiada odpowiednich zasobów komputera, albo nie zostały zainstalowane odpowiednie sterowniki które pozwolą programowi się uruchomić
Znajdź plik